Ułatwienie Dostępności




Dom szkieletowy a dom z bali

dom szkieletowy

Budownictwo drewniane to alternatywa dla powszechnie używanego współcześnie betonu. Jej popularność rośnie wraz ze zwiększającą się świadomością klimatyczną, a coraz więcej deweloperów decyduje się na nie ze względu na kwestie krótkiego czasu budowy i niskich kosztów. Zarówno domy z bali, jak i szkieletowe, mają wiele zalet, które czynią z nich świetne inwestycje. Która z nich to lepsza opcja? Co wybrać, kiedy planuje się wybudować wymarzony dom? Przedstawiamy główne różnice i kwestie, które warto wziąć pod uwagę.

Charakterystyka domów szkieletowych

Domy szkieletowe cieszą się uznaniem przez stosunkową łatwość wykonania, która przekłada się na szybkie tempo pracy. Przekonanie o prostocie budowy bierze się z faktu, że do postawienia domu używane są prefabrykanty, czyli gotowe elementy szkieletu, na przykład ściany, wykonane w fabryce. Dostarcza się je na plac budowy, a następnie składa w całość. Nie jest to tak proste, jak może się wydawać, ponieważ od staranności połączenia części zależy to, czy budynek będzie odpowiednio izolowany. Niedokładne wykonanie grozi powstaniem mostków termicznych, które przyczynią się do wyziębiania wnętrza. Technologia łączenia prefabrykantów wymaga precyzji, ale jednocześnie jest ogromnym ułatwieniem w trakcie budowy, jako że dzięki niej znika konieczność wykonywania pracy mokrej - w czasie budowy domu szkieletowego, jedyny jej przypadek to przygotowanie fundamentów.

Domy z bali - budowa

Tak jak w przypadku poprzedniego sposobu, budowę domu z bali rozpoczyna się od prac mokrych, czyli przygotowania fundamentów. Po nich przechodzi się do układania bali - tu również ogromne znaczenie ma precyzyjna izolacja, która zapobiegnie mostkom termicznym i uciekaniu ciepła. Przy odpowiednim uszczelnieniu, ten typ budowli gwarantuje szybkie nagrzewanie i długie trzymanie przyjemnego ciepła. Użyte bale mogą być okrągłe, półokrągłe, lub kwadratowe, zależnie od oczekiwanego efektu wizualnego. Muszą być uszczelnione specjalnym materiałem, używa się również stalowych prętów do umocnienia konstrukcji. Ściany z litego drewna zapewniają wyjątkowe wrażenia estetyczne, ale mają też inne zalety - poza wspomnianym utrzymywaniem ciepła, zapewniają również korzystny mikroklimat, czyli zdrowe powietrze o odpowiedniej wilgotności.

Jaki dom będzie lepszy?

Czy lepiej zdecydować się na budowę domu szkieletowego, czy z bali? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie ma się oczekiwania i możliwości.

Porównanie tych dwóch technologii warto zacząć od kwestii finansowych. Często uznaje się, że drewniane domy są tańsze w budowie niż murowane, jednak nie zawsze jest to prawda. Stawianie konstrukcji szkieletowej z gotowych prefabrykantów faktycznie cechuje się stosunkowo niskimi kosztami: obecnie szacuje się to na ok. 1600-2000 zł/m2 w stanie surowym. Wersja wykończona pod klucz może kosztować 2400-3800 zł/m2. Z drugiej strony, wykonanie domu z bali może być znacznie droższe - zapewnienie litego drewna dobrej jakości to znaczny wydatek. Z powodu szerokiego zakresu dostępnych opcji (typ drewna, technika układania bali) ceny są mocno rozpięte. Za stan surowy można spodziewać się kosztu ok. 1700-3500 zł/m2, natomiast przy deweloperskim mowa nawet o 6500-8000 zł/m2. Biorąc pod uwagę kwestie finansowe, domy szkieletowe to zdecydowanie przystępniejsza opcja.

Domy drewniane są często wybierane ze względu na szybkość budowy. Jest to zdecydowanie trafny wybór! Konstrukcje z prefabrykantów lub litego drewna stawia się szybko, nie zważając na porę roku i pogodę. Jedyne prace mokre, jakie są wymagane, to fundamenty - następnie pracuje się już błyskawicznie. Budowa domu szkieletowego może potrwać zaledwie trzy miesiące, natomiast budynek z bali - jeszcze krócej, zaledwie kilka tygodni.

Znaczącą różnicą między dwoma typami, którą bierze pod uwagę wiele osób, jest kwestia wyglądu. Domy szkieletowe z odpowiednią elewacją mogą wyglądać z zewnątrz zupełnie jak murowane budynki, ale można też pozostawić widoczne elementy drewniane. Natomiast decydując się na dom z bali, należy wziąć pod uwagę jego charakterystyczny wygląd, który wyróżnia się na tle innych zabudowań. Taki typ doskonale będzie wyglądać w miejscu bliskim natury, na przykład nad jeziorem czy w górskiej okolicy.

Drewniane domy to unikalne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, planując budowę domu jednorodzinnego. Korzyści z takiego wyboru są wyraźne, i z pewnością spełnią oczekiwania osób, którym zależy na szybkości prac lub niskich kosztach inwestycji. Budowa domów szkieletowych i z bali to interesująca alternatywa dla murowanych konstrukcji - mamy nadzieję, że dzięki naszemu wyjaśnieniu można łatwo wybrać, która lepiej pasuje do potrzeb i planów.